Program Zilele Bucureştiului

Evenimentul este dedicat celor 551 ani de la atestarea documentară a Bucureştiului şi se desfăşoară în perioada 17-20 septembrie. Aniversarea oraşului va fi marcată prin concerte, parade şi spectacole toate pe străzile Bucureștiului.

În cadrul aniversării Capitalei, bucureştenii se vor bucura de concertele unor artişti cunoscuţi, vor putea lua parte al diverse târguri, parade, plimbări şi workshopuri, reprezentaţii teatrale, de operă şi de circ şi o serie de alte evenimente interesante.

Vineri, 17 septembrie
Scena Strada Franceză
17:00 – 18:00 Doina Moţilor din Câmpeni
18:00 – 19:00 Paula Seling şi Ovi
19:00 – 20:00 Direcţia 5
20:00 – 21:00 Iris

Scena Strada Carada
17:00 – 17:30 Trupa Cantos
17:30 – 18:00 Maria Gheorghiu
18:00 – 19:00 Maria Buza şi Taraful
19:00 – 20:00 Doina Moţilor din Câmpeni
20:00 – 20:30 Jimmy Zarnescu

Piaţa George Enescu
20:30 – Mănuşi Roşii, regia Radu Gabrea
23:00 – Filantropica, regia Nae Caranfil

Noul Cinematograf al Regizorului Român
Indoor

18:00 – Nunta de piatră, regia Dan Piţa
20:30 – Secvenţe, regia Alexandru Tatos
22:45 – O vară de neuitat, regia Lucian Pintilie
00:45 – Valurile Dunării, regia Liviu Ciulei

Outdoor
21:00 – Marţi dupã Crãciun, regia Radu Muntean
23:00 – Nuntã în Basarabia, regia Napoleon Helmis (avanpremierã oferitã de
Festivalul Degustãtorilor de Film şi Artã Culinarã)

Uranus 144
21:00 – Operaţiunea Monstrul, regia Manole Marcus
23:00 – Nuntă mută, regia Horaţiu Mălăele

Club FABRICA
21:00 – 01.00
Colivia, regia Adrian Sitaru
Lampa cu căciulã, regia Radu Jude
Nunta lui Oli, regia Tudor Jurgiu
O zi bunã de plajă, regia Bogdan Mustaţã
Trenul Foamei, regia Viorel Timaru
Derby, regia Paul Negoescu
Mousse au chocolat, regia Paul Tanicui
Captivi de Crãciun, regia Iulia Rugină

Cinema PATRIA
20:00 – Marţi dupã Crãciun, regia Radu Muntean (intrare pe bază de bilet)
22:00 – A fost sau n-a fost? Regia Corneliu Porumboiu
00:00 – Marfa şi banii, regia Cristi Puiu

Cinema STUDIO
19:00 – Mar Nero / Marea Neagră, regia ederico Bondi (intrare pe bază de bilet)
21:00 – Francesca, regia Bobby Pãunescu
23:00 – Legãturi bolnãvicioase, regia Tudor Giurgiu

Elvira Popesco
18:00 – Drumul Păsărilor, regia Vlad Naumescu, Klara Trencsenyi
Australia, regia Claudiu Mitcu
20:15 – Marele Jaf Comunist, regia Alexandru Solomon
Nãscuţi la comandă – Decreţeii, regia Florin Iepan
23:00 – Testimonial, regia Răzvan Georgescu
Quest / Căutare, regia Ionuţ Piţurescu
01:15 – The Shukar Collective Project, regia Matei Alexandru Mocanu

Cinema Eforie
19:00 – Pescuit sportiv, regia Adrian Sitaru
20:45 – Occident, regia Cristian Mungiu
22:45 – Cum mi-am petrecut sfârşitul lumii, regia Cãtãlin Mitulescu

Sâmbătă, 18 septembrie

Centrul Istoric, Strada Carada
12:00 – 12:30 Sylvie
12:30 – 13:00 Bogdan Ioniţă
13:00 – 14:00 Spectacol de ritmuri şi percuţie
17:00 – 19:00 Minoritati si comunitati nationale
19:00 – 20:00 Silviu Biriş şi Taraful Bucureşti
20:00 – 21:00 Provincialii
21:00 – 22:00 A.G. Weinberger

Minorităţi şi comunităţi naţionale:

Minoritatea italiană din Iaşi – Ans. „Siamo di nuovo insieme”;
Aromânii din Bucureşti – Ans. „Pilisterlu”;
Minoritatea germană din Braşov – Ans. „Korona”;
Minoritatea greacă din Bucureşti – Ans. „Ellas”;
Minoritatea ucrainiană din Rona de Sus, Maramureş – Ans. „Şoimii şi Călina Roşie”;
Minoritatea ruşi/lipoveni din Tulcea – Ans. „Malaţî”.

Centrul Istoric, Strada Franceza
12:00 – 13:00 Ella Girls
13:00 – 14:00 Mandinga
17:00 – 19:00 Casa cu prieteni
Tic Petrosel & Marlene Hristea
Ion Marinescu Turla
Trupa Cocktail
Puiu Cretu
19:00 – 20:00 Nişte Băieţi
20:00 – 21:00 Hara
21:00 – 22:00 Partizan

Fanfare:
Fanfara „Milenium Band” din Baia Mare;
Fanfara Municipală din Slobozia;
Fanfara Municipală din Ploieşti;
Fanfara Muzica Regimentului 30 Garda „Mihai Viteazul”;
Fanfara Jandarmeriei Române.

Piaţa Constituţiei

B-dul Unirii, Zona Fantani
10.00 – 21.00 Plimbari cu trasuri;
10.00 – 20.00 Parada costume de epoca;
10.00 – 22.00 Targ de Mestesugari;
10.00 – 22.00 Spatiu Gastronomic;
10:00 – 11:00 Teatrul Ion Creangă – „De-aş fi Scufiţa Roşie”.
10.00 – 19.00 Workshop pentru copii;
12:00 Parada minoritati si fanfare;
12.00 Bataia cu Flori

16.00 – 16.40 Mini Orchestră Andrei Tudor
16.50 – 17.50 Trupa Zero
18.00 – 19.00 Trupa 13
19.10 – 19.50 Trupa PhenomenOn
20.00 – 21.00 Trupa The Marker
21.10 – 22.30 Rock Loves Chopin

Teatrul Bulandra, Sala Izvor
10:00 – 24:00 Ziua Chitarelor

Lacul Morii
11:00 – 15:00 Aeronautic Show

Parada Tramvaielor de Epoca
11.00 Plecare Depou RATB Piaţa Victoriei si defilare pe traseul: Sos. Ştefan cel Mare – Calea Moşilor – Sfântul Gheorghe şi retur

Piaţa Roma, Piaţa Verona, Piaţa George Enescu
Artă şi Peisaj – proiect de amenajare a spaţiului verde realizat împreună cu Ambasada Franţei şi Institutul Francez

Duminică, 19 septembrie

Centrul Istoric, Strada Carada
12:00 – 13:00 Caprice
13:00 – 14:00 Marcian Petrescu
17:00- 18:00 Anton Pann
Vlad Chiurlea
Trupa Ascens
18:00 – 19:00 Adrian Naidin
19:00 – 20:00 Mircea Vintilă şi Trupa Brambura

Centru Istoric, Strada Franceza
18:30 – 19:00 Ozana Barabancea
19:00 – 20:00 Nicola
20:00 – 21:00 Proconsul

Piaţa George Enescu
20.00 – 21.30 Concert Horia Brenciu & Band
21.30 – 22.30 Concert Neri Per Caso

Piata Constitutiei
10.00 – 22.00 Târgul de Meşteşugari
10.00 – 22.00 Spaţiu Gastronomic
10.00 – 10.45 Teatrul Ion Creangă – „Un cântec, o floare, mare sărbătoare!”
10.00 – 19.00 Workshop Artistic pentru Copii
10.00 – 21.00 Pilmbări cu Trăsuri (Bulevardul Unirii – Piaţa Constituţiei)
10.00 – 22.00 Parada de Costume de Epocă(Bulevardul Unirii – Piaţa Constituţiei)
10:45 – 11:05 – Minoritatea italiană din Iaşi – Ansamblul „Siamo di nuovo insieme”
11:05 – 11:25 – Aromânii din Bucureşti – Ansamblul „Pilisterlu”
11:25 – 11:50 – Minoritatea germană din Braşov – Ansamblul „Korona”
11:50 – 12:20 – Minoritatea greacă din Bucureşti – Ansamblul „Ellas”
12:20 – 12:45 – Minoritatea ucraineană din Rona de Sus – Maramureş
Ansamblul „Şoimii şi Călina Roşie”
12:45 – 13:15 – Minoritatea rromă din Tg. Jiu cu Ion Ghiţulescu
13:15 – 13:40 – Minoritatea ruşi/lipoveni din Tulcea – Ansamblul „Malaţî”
13:40 – 14:10 – Minoritatea turcă/tătară din Constanţa
Grupul de dans folcloric „Delikanlar”
14:10 – 14:40 – Ansamblul „Doina Carpaţilor” din Iaşi
14:40 – 15:10 – Ansamblul „Doina Gorjului” din Tg. Jiu
15:10 – 15:40 – Ansamblul „Doina Dunării” din Giurgiu
15:40 – 16:20 – Silviu Biriş şi Taraful „Cleante”
16:20 – 17:00 – Maria Buză şi Taraful lui George Pătraşcu
15.00 – 22.00 Parada Elevilor (Sala Palatului, Biserica Kretzulescu, Calea Victoriei, Splaiul Independenţei, Bulevardul Unirii)
17.30 -18.00 Flashmob Alex Velea
18.00 – 18.50 Concert Alex Velea
18.50 – 19.10 Trupa Efekt ( se face trecerea Alex Velea – Voltaj)
19.00 – 20.00 Concert Voltaj

Nu ratați:

Tweets

Follow @cuibus on twitter.

Cuibus Scris de:

Photo, Food, Wine, Travel, Globetrotter, "U" Cluj, Dacia, Cluj-Napoca, Transilvania, Freelancer

Leave a Reply

1 Comentariu la "Program Zilele Bucureştiului"

Notify of
avatar
Costume copii
Vizitator

Costume originale de tip Star Wars sau Indiana Jones .

wpDiscuz