Sport

U Cluj ar trebuie să fie înfrățită cu Cesena

Mai multe fotografii găsiți în albumul Cesena-Piacenza 3-0

Ieri am fost la meciul dintre Cesena și Piacenza pe stadionul Dino Manuzzi. Partida a început la ora 15:30 pe o vreme frumoasă. Mi-a plăcut mult atmosfera, era foarte similară cu cea de la U CLUJ, mai mult am mers cu drag la meci, deoarece culorile celor din Cesena sunt tot alb și negru.Tineri, bătrâni toți împreună ca la U Cluj, distracție comentarii, fără violență, doar mici înjurături câteodata. Am intrat cu un card de sponsor rapid fără probleme ca am bombe sau alte chestii la mine. la stadion totul era organizat cum trebuie, la minibarurile din fiecare zonă găsea tot ce vroiai și nu erau cozi insuportabile ca la noi. Pe de altă parte se vindea bere în incinta stadionului, deci liniștit am putu consuma o bere cu niște cipsuri. Chiar dacă se vindea bere nu am văzut nici un spectator-suporter rupt de la alcool. Aproape plin stadionul, ca în vremurile mai bune ale Universității Cluj. Oricum la fel ca la noi Cesena are cei mai mulți spectatori din Seria B. Pe deasupra ocupa aceiași poziție în clasament, mai exact locul 3. Sper anul acesta cele 2 echipa neînfrățite încă să promoveze în prima ligă, respectiv serie A. Ambele echipe au început prudent meciul, mai ales ca Piacenza este pe loc retrogradabil acum, iar Cesena se bate la promovare. Parcă vedeam U CLUJ cu Bihorul sau Drobeta Turnu Severin:)) atât doar că nu se trage de timp sau să fie comentarii de 2 bani la arbitrii. După mai multe acțiuni ale Cesenei, aceștia au obținut un penalty în minutul 35, iar Do Prado a deschis scorul marcând pentru 1-0. În repriza secunda Cesena s-a eliberat de tensiunea marcării primului gol și a mai punctat de 2 ori prin M. Parolo în minutul 59, respectiv 74. Repriza a 2-a afost superbă mai ales că a fost pe nocturnă, iar apusul și cerul prevestea parcă victoria Cesenei. Oricum Unica Iubire rămâne “U”, dar m-am simțit foarte bine pe stadion în Cesena, am primit și steag alb-negru de la suporteri, galeria a cântat pe tot parcursul meciului și la fel se bat cu autoritățile prin mesaje, deoarece vor să introducă un card personalizat pentru suporteri prin care să vadă cine este la meci, unde, când, iar dacă faci ceva să te găsească rapid în baza lor de date, un control total al suporterilor pe scurt. Mesajul galeriei din Cesena a fost: NO ALLA TESSERA DEL TIFOSO!

Cam atât de la primul meci din Cesena, mai multe o să vă spun în timp. Sper în timp să se facă și o legătură oficială între aceste 2 echipe alb-negre deoarece cred că ar fi benefică pentru ambele părți.