Uncategorized

Un derby in alb si negru

“U” CLUJ vs Sportul Studentesc este un derby de tradiție din fotbalul de la noi. Primul meci disputat între cele două echipe în alb și negru a avut loc în anul 1937 când “U” CLUJ a învins cu scorul de 4-1.

Astăzi am jucat iarăși cu Studenții din Regie, un meci greu având în vedere că pentru ei a fost cam ultima șansă să se salveze de la retrogradare.

“U” Cluj și-a menajat unii dintre titulari pentru meciul de marți cu frânarii.

“U” Cluj începe cu: Bornescu în poartă, fundașii  Gaston Mendy, Octavian Abrudan, George Galamaz, Dorinel Popa, la mijloc îi avem pe Vlad Morar (gol min. 59), Marian Cristescu, Gabriel Boștina, Alexandru Păcurar, Sebastian Cojocnean, iar în atac cu Octavian Drăghici.
Rezerve:  Lukasz Szulaka,  Steven Pele. George Busca, Ovidiu Hoban, Laurentiu Marinescu, Ionuț Bosneag, Gheorghe Grozav
Antrenori: Claudiu Niculescu, Emil Ursu, Emil Szolomajer

Sportul a început cu Dean Betea, Dorin Ciobanu, Daniel Lung, Costin Curelea, Viorel Ferfelea, Valentin Lazar, Sebastian Ghinga, Andrei Lungu, Razvan Patriche, Daniel Novac Cezar Lungu
Rezerve: Codrut Cioranu, Stelian Stancu, Ionut Serban, Constantin Nistor, Leonard Dobre, Octavian Ormenisan
Antrenori: Daniel Isăilă

Goluri: Vlad Morar Supergol în minutul 59, Sebastian Ghinga reia cu capul din 3 metri în minutul 88.

În minutul 59 deschide scorul pe Dr. Mircea Luca – Cluj Arena cu un șut superb de la aprox. 35 de metri la vinclu. Mendy a repus de la margine, iar Morar un dribling scurt și apoi o torpilă la vinclu.

Pe final de meci Studenții din Regie reușesc egalarea prin Ghinga printr-o lovitură de cap din 3 m.

A fost un meci frumos cu multe ocazii de gol și de-o parte și de cealaltă.